איך להתקבל לחברה שאתה רוצה?

>

"אני מאמין גדול במזל. ככל שאני עובד קשה יותר, ככה יש לי יותר ממנו"

תומאס ג'פרסון

 • סיימתי ללמוד ויש לי ניסיון רלוונטי מספק ואני רוצה לעבוד בתחום הייטק אצל מעסיק מסוים, שאני חושב שאוכל ללמוד ממנו דברים חדשים או לחלופין אני מאמין בחברה מסוימת שיש לה מוצר מעולה, ואפשריות לצמוח ולהתפתח. ופשוט אני מאד רוצה להתקבל לחברה זאת.
 • אין לי בעיה לכאורה גם לרדת בתפקיד אותו אני ממלא כיום, אני מוכן להתפשר גם בשכר.
 • אני רוצה לשלוח למעסיק מכתב, ולהתקשר אליו.
 • האם זה מקובל? מה הנוסח? איך עושים זאת?
 • ובכן, אין כאן עניין של מקובל או לא מקובל.
 • כולנו יודעים כי אם לא מנסים לא מצליחים, נכון שאם מנסים לעיתים טועים, אך הטעות הכי גדולה שלנו היא אי העשייה. בדרך זו אפילו לא למדנו.

מה כבר יש לך להפסיד?

אני בטוח כי אם תתנסח בצורה מכובדת ותרבותית האדם אליו מכוון המכתב יעריך את זה ויחזיר לך תשובה. תשובה חיובית או לא זה כבר קשה לנחש, ותלוי לא במעט גורמים כגון מצב החברה, והאם היא בכלל מגייסת עובדים?

לדעתי:

 • תנסח את הסיבות למשלוח המכתב.
 • תפרט אודות הניסיון שלך?
 • היכן עבדת?
 • מה התפקידים שהיו לך?
 • תרחיב על תחום ההתמחות שלך?
 • המכתב חייב להיות מנוסח בצורה מכובדת ותרבותית.

ולשאלה נוספת באותו עניין.

נרשמתי במספר חברות השמה, ונמסר לי מחברת ההשמה את שם החברה שמעוניינת לזמן אותי לראיון וכן הגדרת התפקיד.

כיוון שאני ממש מעוניין להגיע לראיון עבודה, חשבתי לקדם את הסיכויים שלי ולדבר באופן אישי עם מנהל משאבי אנוש בארגון. האם זה יפגע יותר מאשר יועיל או ההפך?

במקרה זה מיותר לפנות לחברה על מנת לזרז את זימונך לראיון העבודה.

היות והפנו אותך דרך חברת השמה, אתה לא צריך לנהל קשר ישיר עימם. אלא דרך חב' ההשמה בלבד. תחכה מספר ימים ותתקשרי לחב' ההשמה ותברר עימם מה קורה בנוגע לזימונך לראיון. ככה לא תישאר באי ודאות.

יש לזכור שלחברה אליה הופנית יש מן הסתם את הלוח זמנים שלה להזמנה לראיונות, והם כבר ייצרו איתך קשר כשנוח להם, ע"מ לתאם עימך את המועד.

אין טעם לנסות להתקשר ולקבוע ראיון, שכן יש להתחשב בלוחות הזמנים ואילוצים שונים של המראיין בחברה שאותם אינך יודע כלל. אני ממליץ שתחכה בסבלנות, תתכונן ותכין את עצמך לראיון העבודה.

 

ראיון עבודה טלפוני?

כיום העולם הפך להיות כפר גלובלי קטן וחברות קטנות וגדולות כאחד מגייסות עובדים מרוב המדינות בעולם שיש עימם קשרי סחר/עבודה בין המדינות. חברות רבות מחפשות לגייס את העובדים הטובים, המצטיינים והכישרוניים ביותר לכן חברות אלו משקיעות ואף פותחות נציגויות וסניפים במדינות רבות. ישנם חברות שלא כלכלי עבורם לפתוח נציגות במדינה אחרת, אי לכך חברות אלה יוצרות קשר אם חברת השמה בארץ המאתרות מועמדים מתאימים ומבצעות את ראיון העבודה מול החברה בחו"ל.

ההליך הוא פשוט למדי, חברות מחול יוצרות ראיון ראשוני טלפוני במשרדי חברת ההשמה בארץ עוד לפני שמחפש העבודה מוזמן לראיון במשרדי החברה בחו"ל.

המועמד נקרא לראיון בחברת השמה בארץ  מושיבים אותו בחדר מול טלפון וברוב המקרים יש "וידאו קוננפרנס" (זהו צג מסך אשר רואים אחד את השני קשר לוויני בין החברה בחו"ל לחברת ההשמה בארץ). ויוצרים קשר עם החברה בחו"ל ומתחיל הראיון.

השאלה הנשאלת היא, האם על סמך ראיון בשפה שאינה שפת האם שלנו ועוד ראיון בטלפון יש מספיק ע"מ לקבוע האם אנו מתאימים למשרה זו או אחרת? מלכתחילה הראיונות האלו קשים, השפה אינה שפת האם שלנו ועל אחת כמה וכמה בראיון טלפוני, שאנו לא תמיד מבינים כל מילה שהצד השני אומר.

ובכן, התשובה היא כן.

על מנת לעבוד בחברה הממוקמת בצד אחר של הגלובוס, אנו חייבים לשלוט לא רק במקצוע, אלה גם בשפה ויתרה מכך אף להכיר את המנהגים ודרך ארץ של תושבי המקום בו אנו מתעתדים לעבוד. חלק ניכר מקליטתו של העובד הוא השתלבותו בחברה. ע"מ להשתלב בחברה בחו"ל, אנו חייבים להכיר את השפה על בוריה. וגם אם הפסדנו מילה או שתיים תוך כדי הראיון אנו צרכים להבין על מה המראיין מדבר, או לבקש ממנו בנימוס שיחזור על דבריו.

 

איך עושים זאת?

אנו חייבים להיות בטוחים כי זה הצעד שאנו רוצים לבצע. עבודה בחו"ל מובילה לשינוי מהותי בכל דבר בו היינו מורגלים עד עתה. (שפה, סביבה חדשה, אנשים, מכרים/חברים משפחה). ניחשף להרבה דברים חדשים יחד עם זאת הרבה דברים אחרים שהיינו מורגלים אליהם יחסרו לנו.

כדאי לערוך טיול מקדים באזור בו אנו מעניינים לעבוד. ע"מ להכיר סביבה, אנשים…

חובה לשלוט בשפה, אם באמצעות קורס מתאים או חשיפה גבוהה יותר לשפה הנדרשת, הדרך הטובה ביותר היא תוך כדי טיול באזור.

לסיכום:

יש להתייחס לראיון טלפוני עם חברה זרה, כאל ראיון ראשוני עם מעסיק בארץ המעוניין להכיר ולהתרשם מאיתנו בכלליות, לפני זימונינו לראיון במשרדי החברה בחו"ל.

 

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה