הדברים שמראיינים אינם אוהבים

>

אתה יושב מול המראיין, מרגיש שהראיון מתקדם בצורה טובה, אומר לעצמך כנראה מצאתי חן בעיני המראיין כאשר לפתע חל שינוי קיצוני לרעה בדרך בה הדברים מתנהלים. מה קרה? יכול להיות שעשית את אחד הדברים השנואים על המראיין, אחד מהדברים האלה שגוררים, באופן אוטומטי, תגובה שלילית.

לפניך שבעה מהדברים האלה, שנמסרו על ידי מראיינים מנוסים, בצרוף כמה עצות שלנו כיצד להימנע מהם.

 1. ריחות: יותר מדי ריח טוב עשוי להיות דבר רע.

להתכונן לראיון זה לא כמו להתכונן לפגישה רומנטית.

"היה לי ראיון עם אישה אחת ששמה על עצמה כמויות מוגזמות של בושם (אותו הבושם בו חברתי לשעבר נהגה להשתמש) בדיוק לפני שהיא נכנסה לחדרי ששימש לי לקיום ראיונות. ריח הבושם היה עז ביותר והעלה אצלי זיכרונות לא נעימים."

 1. תקשורת מועטה מדי גורמת רוגז למראיין.

מרואיין שתקן אשר צריך ל"חלוב אותו".

"הדבר שהכי מרגיז אותי בראיונות הוא כאשר המרואיין שלי אינו מדבר, שותק- צריך לדובב אותו. אני מנסה להציג להם שאלות פתוחות ולגרום להם לתת תשובות ארוכות יותר, אך ללא תועלת הם עונים בכן ולא. אפילו אמרתי לכמה מהמרואיינים שלי שאני זקוק ליותר מידע מהם, כדי שיהיה לי מושג על הרקע שלהם על הניסיון שלהם – וגם זה לא עזר. אני תמיד מסיים את הראיון בהכרזה: 'עכשיו זהו תורך לשאול אותי שאלות', ועדיין, ללא תוצאות. אין להם שאלות. ובכן, בסדר – הבא בתור!"  לכן הגיעו לראיון מוכנים לענות על שאלות ולדבר על עצמכם.

 1. תקשורת רבה מדי עלולה לגרום לך נזק.

מועמדים שמקשקשים ורק מדברים ולפעמים אף ללא קשר לשאלות הם אלה שמעצבנים מראיינים בשיחות עם מעסיקים לא אחת נתקלתי בסיפור מעין זה: "בשבוע שעבר ראיינתי מועמדת והצגתי לה שאלה אחת. בתשובה אותה מועמדת דיברה ודיברה ודברה במשך 35 דקות ללא הפסקה. לא יכולתי להפסיק אותה. לבסוף נאלצתי לומר לה 'בואי נסיים את זה' וקמתי ממקומי בעוד היא ממשיכה לדבר. ניגשתי לדלת המשרד ופתחתי אותה. היא עזבה, כשהיא ממשיכה לדבר בעוד היא יוצאת בעד הדלת. נו באמת כך אפשר לתקשר ?"

מהו הלקח? עליך להישאר מרוכז ולענות על שאלות שאתה נשאל בפחות משתיים עד שלוש דקות. פשוט, קצר ולעניין.

 1. חוסר ריכוז: גורם לך לאבד את המראיין.

לרוב המועמדים פשוט מבוהלים מדי או מתרגשים מדי מכל התהליך או פתאום נזכרים לענות על תשובה של שאלה קודמת, לקשר בין תשובה שניתנת לשאלה אחת עם תשובה קודמת – ולהציג שאלות למטרת הבהרה או כהמשך לתשובה שניתנה – מראה לי כי המועמד בטוח בעצמו וכי הוא חושב על התמונה המלאה ולא פשוט מתייצב לחקירה.

 1. להימנע מקשר עין: הדרך לאבד הצעת עבודה.

אנשים אשר אינם יוצרים קשר עין אפילו פעם אחת במהלך כל הראיון משדרים אי נוחות וחוסר אמינות. להלן דבריה של מנהלת משאבי אנוש בחברה מצליחה בארץ:

"אני מבינה שיש אנשים שהם ביישנים, אך לא להביט בי אפילו פעם אחת – הם מביטים למטה, מביטים סביב, לכל מקום, רק לא עלי, במשך כל הראיון. אני מוצאת את ההתנהגות הזאת מרגיזה ביותר. אני גם נוטה לא לסמוך על אדם אשר מסרב להביט בי לאחר שהצגתי לו שאלה."

אם לא נוח לך להביט בעיניו של בן שיחך, הבט ב"עין השלישית" שלו, שנמצאת בדיוק מעל הנקודה שבין שתי עיניו.

 1. סלנג ושפת רחוב: השאר אותם ברחוב.

כישורי תקשורת גרועים, דיבור כאילו אתה בין החברה עשויים לעתים להרגיז מראיינים רבים. אני מתכוון לא רק למידה בה הדיבור שלהם הוא קולח, אלא יותר לשימוש שלהם בשפה. לעגה ולשפת רחוב פשוט אין מקום ברוב סביבות העבודה. כמו כן, מועמדים אשר אומרים "אמממ", "כאילו" ו-"אה" אחרי כל שתי מילים מאבדים את תשומת הלב של המראיין מהר מאוד.

 1. הונאה: שקרים קטנים מותירים רושם משמעותי כמובן לא חיובי.

אחד הדברים שמפריעים לאנשי כוח אדם ומראיינים יותר מכול הוא מועמדים שאינם ישרים לגמרה. שקרים קטנים הם נפוצים מאוד בעולם ההשמה המקצועית. זה כולל העדר שיתוף פעולה מלא במסירת מידע רלוונטי, ייפוי ההישגים של המועמד ואף ניפוחם, הסתרת עובדת קיומם של מקומות עבודה קודמים מסוימים או התמדה בתהליך הקבלה בלי שתהיה למועמד כל כוונה לסיים אותו. בניית אמון במהלך הראיון היא דבר חיוני לצורך קבלת הצעת העבודה.

לסיכום:

 • ריחות
 • תקשורת מעטה
 • תקשורת רבה
 • חוסר ריכוז
 • להימנע מקשר עין
 • שפת רחוב (סלנג)
 • הונאה ושקרים

עבדו על הנושאים האלה, והדרך שלכם לעבודה סלולה.

 

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה