טכניקות למענה על שאלות ראיון טיפוסיות

>

"יש אנשים הרואים דברים כמו שהם ושואלים, מדוע? אני רואה דברים שמעולם לא היו ושואל, מדוע לא?".

ג'ורג' ברנרד שאו

כל שאלה המוצגת לך בראיון עבודה נותנת לך הזדמנות להראות כי אתה הנך האדם המתאים ביותר למשרה הנדונה. אתה צריך להדגיש את התכונות החיוביות שלך ולהימנע מלתת סיבות לפסול אותך כמועמד. בהתחשב בכך, חשוב על האסטרטגיה הכוללת שלך בה תשתמש בראיון העבודה.

דוגמאות מספרות המון

עבור כל תכונה שלך עליה אתה מספר, היה מוכן להביא דוגמא לסיטואציה מהעבר שלך בה הפגנת את התכונה הזאת. ככלל, כדאי שתמיד תהיה מוכן להביא סימוכין לכל טענה שתעלה במהלך הראיון. למשל, אם במהלך הראיון אתה אומר שאתה יודע לדבר בפני קהל וגם למכור לו, או אם במהלך הראיון אתה אומר שאתה מתפקד היטב במצבים של לחץ, בשתי מצבים אלה היה מוכן להביא דוגמאות למצב בו תפקדת היטב "בדיבור מול קהל" או "תחת לחץ" והגעת לתוצאות שנדרשו ממך.

נווט את הראיון לכיוונים הרצויים לך

הזהר מלהיגרר למשחק השאלות החלופיות או השאלות המכשילות של המראיין. נהג כפוליטיקאי. בפעם הבאה שתצפה בעימות טלוויזיוני או במסיבת עיתונאים שים לב לסוג השאלות אותן מציגים העיתונאים וכיצד הפוליטיקאים משיבים עליהן. פוליטיקאים לרוב משיבים על שאלות בצורה בלתי ישירה, על ידי מסירת המידע אותו הם מעוניינים למסור. אתה יכול לעשות את אותו הדבר בראיון העבודה.

למשל, אם המראיין שואל אותך אם אתה מעדיף לעבוד לבד או בצוות, ייתכן שהוא מנסה לגרום לך לומר שאתה מעדיף את אחת משתי צורות העבודה הנ"ל. אבל אינך חייב להשתתף במשחק הזה. במציאות, רוב העבודות מצריכות אותנו לעבוד גם בצורה עצמאית וגם כחלק מצוות. התשובה שלך לשאלה הזאת צריכה להראות שזכית להצלחה בשני סוגי המצבים הללו.

התשובות שלך גם צריכות לספק למראיין את הסיבה לשכור אותך כעובד, ואתה לא מעוניין לספק לו סיבות שלא לעשות כן. לפני שאתה משיב על שאלה כלשהי בראיון קח את הזמן שלך, נשום עמוקות וחשוב על התשובה שלך. תשובות רציניות שניתנות בצורה בהירה עדיפות על תשובות ריקניות שניתנות במהירות. ואתה אינך נמדד על ידי זמן התגובה שלך.

היה ברור ותמציתי

היה כן ותמציתי בתשובותיך. ספר את האמת בדרך הכי חיובית האפשרית, ואל תדבר על דברים או על אירועים בצורה שלילית (לא על העבודות הקודמות שלך ולא על הבוסים הקודמים שלך). תשובות ארוכות הן יעילות פחות מתשובות תמציתיות, ונוטות לעורר חשדות בלב המראיין. אם אתה מדבר במשך 120 שניות ללא אינטראקציה עם המראיין, ייתכן שאתה מוסר לו יותר פרטים מאשר הוא רוצה לקבל. אם אתה מרגיש שדיברת יותר מדי, פשוט עצור ושאל אותו משהו בסגנון: "האם אני נותן יותר מדי או פחות מדי פרטים?". זה גורר מהמראיין תגובה ותורם לחילופי מידע פתוחים. מלבד זאת, אם אתה מרדים את המראיין בתשובות ארוכות ומייגעות, שאילת שאלה מצדך תעורר אותו.

פתח את השיחה

לאחר שסיימת לענות של שאלה, שאל את המראיין שאלת מעקב, כגון: "האם זה מספק לך את המידע שרצית?". זה מבטיח כי תובן כיאות, מעביר את המסר כי אתה רוצה להיות בטוח שאתה מספק למראיין את המידע בו הוא מעוניין, ומעודד תקשורת דו-כיוונית ביניכם.

מגיע לך הטוב ביותר, לכן התאמן על התשובות שלך לשאלות ראיון טיפוסיות, והיה מוכן להיות במיטבך כאשר המצב דורש זאת.

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה