לאחר הדוקטורט חשבתי שארוויח סכום בן 5 ספרות

>

"הון אינו אלא פריו של עמל ומעולם לא יכול היה להתקיים אם לא היה קיים לפניו העמל"

אברהם לינקולן

לא רבים מאיתנו סיימו או מסיימים זה עתה דוקטורט בתחום של ביולוגיה מולקולארית, כימיה או מדעי החברה ומתחילים לחפש עבודה ולפתע נדהמים לגלות מספר דברים:

  1. אם אין ניסיון בעבודה קודמת בתעשייה אז אין מה להתמודד על תפקיד בכיר. למרות שמי שמסיים דוקטורט מסוגל ללמוד את רוב דברים והנושאים השונים מתחום התמחותו.
  2. המשכורות שמציעים במעבדות מחקר בבתי חולים ובמכונים ממשלתיים עמדו על 6500 ברוטו ! במקרה הטוב. מדובר בדוקטור.

מעסיקים רבים מעדיפים לקחת לעבודה אנשים בעלי תואר שני בלבד בכדי לא לשלם לדוקטורים סכום קצת יותר גבוה.

חייבים לציין שרבים מאלה שמסיימים תואר שלישי מאוכזבים מהגישה של המעסיקים במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, ומעסיקים לאה אינם מעריכים כלל וכלל את ההשכלה גבוהה כדוקטורט ומעוניינים לשלם על ידע כמה שפחות.

לאחר סיום התואר כדאי לנסות לעשות איזו שהיא הגדרה מחודשת לרצונות שלנו, לתפקיד ולמקום העבודה.

  • לאיפה אתם רוצים להגיע? מה סוג תפקיד אותו אתם רוצים? באיזה ארגון אתם רוצים לעבוד?
  • מה השלבים אותם מגדיר השוק כהכרחיים כדי להגיע למקום הזה.
  • לבסוף למפות את סוגי התפקידים שכדאי לך לפנות אליהם.

פעילות זו תקטין את התסכול ותגדיל את הסיכוי שתמצאו עבודה מתאימה ורק קחו בחשבון שמבחינה גיאוגרפית החברות שעוסקות בתחום אלו של מחקרים מפוזרות בכל הארץ ואין ריכוז אחד ספציפי – לכן לעיתים יש צורך לבדוק אפשרויות חדשות מבחינה גיאוגרפית.

רוב מנהלי מעבדות הפיתוח בחברות הביוטק הם בעצמם בעלי PHD, רובם עשו פוסט אחד או יותר ומקושרים למחלקות אקדמיות. זה שיש למשהו תואר שלישי לא מהווה יחוד למקומות האלו. כולם אנשים מוכשרים, בעלי יכולת לימוד עצמית מהירה והשתלמות בנושאים חדשים. רק מי שממש לא מבין מה מהות התפקידים האלו חושב שאדם בלי ניסיון בעבודה בארגון עסקי וכו' יכול לבצע אותם.

לא בהכרח המשכורות ההתחלתיות לדוקטורט ללא ניסיון נמוכות מאוד, במיוחד אם תחום הדוקטורט רלוונטי מאוד לאיזה חברת סטארט-אפ ואז יציעו לך הרבה כסף כדי לבוא לעבוד ולפתח בחברה.  זה מהווה מעין סטאז' – אתם מגיעים לארגון עם הרבה ידע אבל בלי ניסיון והם משקיעים בללמד אותך. עבור ההשקעה שלהם הם מפצים במשכורות נמוכות. אל תרגישו רע כל כך – רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, יועצי השקעות וכו' עוברים את אותו תהליך בדיוק.החוכמה צריכה להיות לעשות את הסטאז' במקום המתאים כדי להיות מסוגלים אחר כך למנף את הניסיון הזה ויחד עם ההשכלה הפורמאלית להשתמש בו כדי לזנק קדימה.

יתרה מכך תחשבו על זה שהשכלה אקדמית היום מהווה מה שהיה בעבר הרחוק תעודת בגרות, ואז תואר ראשון, והיום תואר שני ובמקרים מסוימים גם תואר שלישי. זה נהפך לנתון הכרחי אך לא מספיק למציאת עבודה ובטח לשכר שאתם דורשים עבורו.

האפשרויות להתמודדות עם מצב זה:

לנסות ולא להתייחס עד כמה שאפשר לשווי הראלי שלכם, להתחיל לעבוד במקום עבודה גדול, רציני, מעניין הדורש מקצועיות וידע ברמה גבוהה כמו שלכם.

לשכוח מהמשכורת גבוהה עד שלא תשתלב ותוכיח את עצמך, פשוט לשים את נושא השכר בצד. יש לך מקצוע מעולה, אבל חסר לך ניסיון מקצועי –  ניסיון קובע. יש לזכור כי כעבור תקופה קצרה, המצב ישתנה גם בתחום השכר. רק סבלנות.

יש לפנות למשרות שמתאימות לך ולסוג ההשכלה שרכשת – ישנם הרבה תחומים עם דרישה לבעלי תואר שלישי – לסוג תפקידים ספציפי. אם אתם פונים לעבודה כעובד מעבדה זוטר באיזה מקום – ברור שהתואר שלכם יהווה איום על המעסיק הן מבחינת השכר והן מבחינת הידע והיכולת האישית שלך.

לרוב האנשים שמסיימים לימודים גבוהים אין את הניסיון המעשי, אי לכך חשוב להדגיש ש-100% מבעלי הניסיון היו פעם חסרי ניסיון. רבים פשוט לא יודעו להגדיר מה הם מחפשים ואז מוצאו עצמם "מתפשרים" על משרות שהביאו אותם לכלום.

זה בהחלט צומת בעייתי בקריירה, איך לדעת "לכוון" לרף משרות רלוונטי – לא גבוה מדי שאין סיכוי לקבל ולא נמוך מדי.

אך עם יד על הלב, כל הצמתים שאנו נדרשים לעבור בעייתיים, כל אחד במובן אחר ולעיתים יש לסמוך על השכל הישר והאינטואיציה שהביאה אותנו עד הלום.

לסיכום:

לאנשים מוכשרים שההשכלה היא אמצעי לעבודה עבורם, המשך הלימודים ללא צבירת ניסיון פרקטי הוא חסרון, כי כאמור אנשים טובים אלו יתקשו למצוא עבודה שהולמת את השלב בו הם נמצאים.

יש לשאוף לעבוד במשרה חלקית במקביל להשלמת התארים המקדמים.

הדרך הטובה לבנות קריירה היא לסיים תואר ראשון / שני, להתחיל לעבוד ולשלב את המשך הלימודים בעבודה. אמנם זה מאריך את זמן הלימודים ותמיד יותר קשה להתמקד בשני "תיקים" בו זמנית, אך ככה מבטיחים שהלימודים יהיו רלוונטיים. הרי אם רוצים שההשכלה תעזור למקצוע, אין הגיון לעשות תואר שלישי באיזה נושא שמאוד מעניין רק אותנו ועוד שני אנשים בעולם – מי שכותב את התזה ומי שמנחה אותו.

 

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה