נקודות בסיסיות בראיון עבודה

>

חברות מעוניינות במנהלים מוכשרים, מצליחים, ובעלי יכולת ביטוי טובה, ועם זאת, המפגש הראשון בין המועמד לחברה מציב את המועמד בסיטואציה מלחיצה ובלתי נעימה במיוחד – ראיון העבודה.

המציאות היא שעליך להתמודד עם תהליך הקבלה לעבודה כמו שהוא. כדי להצליח בזאת, עליך ללמוד כיצד לשלוט בנוחות בדרך בה מתנהל הראיון. לפניך אסטרטגיות-מפתח שיעזרו לך להבטיח לעצמך הצלחה בראיונות עבודה.

אל תספר לי על זה – מכור לי את זה

הראיון הוא הזמן לשווק את השיגך, ולא פשוט לספר מה עשית. למשל, אם שואלים אותך כמה אנשים עבדו תחתיך במשרה האחרונה שלך, דבר מפתה הוא לענות מיד: "ניהלתי צוות של 27 איש". אך תגובה חזקה הרבה יותר היא: "הצוות שלי ב-Microsoft  כלל 27 בעלי מקצוע ואנשי תמיכה. לא רק שהייתי אחראי על אנשים אלה, אלא שגם ניהלתי את כל פעילויות המיון והקבלה לעבודה של עובדים חדשים, קבעתי את המשכורות, תכננתי את מערכת המענקים, קידמתי את תהליך סקירת הספק העבודה השנתי וערכתי תחזיות עבור דרישות כוח האדם העתידיות של המחלקה שלי. בנוסף לכך, הצוות שלי הגדיל את המכירות השנתיות ביותר מ -20 אחוזים תוך שנה אחת בלבד".

הפוך כל דבר שלילי – לדבר חיובי

מה תעשה אם המראיין שלך ישאל אותך אודות הניסיון שלך בעבודה עם גיליונות Excel או Word כאשר אין לך כל ניסיון בתחום? אל תאמר פשוט כי אינך יודע Word  או Excel. במקום זאת, השתמש בהתנסויות דומות כדי להמחיש כי יש לך ידע הרלוונטי לעניין. למשל, אתה יכול לענות: "יש לי ניסיון עשיר בעיצוב גיליונות בתוכנת Lotus, כך שאני משוכנע שאוכל להשתלט על Excel תוך זמן קצר ביותר. כך, למרות שדיברת בכנות גמורה, הצגת את עצמך ואת הידע שלך בצורה חיובית.

מהגדול לקטן

כאשר שואלים אותך בדבר הניסיון שלך עם מיזוגי-חברות ורכישות, השתמש באסטרטגית "מהגדול אל הקטן" כדי לארגן את מחשבותיך, דבר באופן שוטף והקל על המראיין שלך להבין מהו בדיוק הניסיון שלך. התחל מהגדול, בסקירה כללית של הניסיון שלך ברכישות ומיזוג-חברות – רק תיאור קצר של היקף ועומק הניסיון שלך. אחר המשך לספר בצורה מפורטת יותר, כשאתה מתמקד בשניים עד ארבעה הישגים ספציפיים שלך, פרויקטים עליהם עבדת או נקודות שיא בקריירה שלך שכולם מתקשרים ישירות אחד לשני. אתה יכול לדבר על המעורבות שלך, על המסירות שלך, המו"מ שניהלת, העסקאות שביצעת ועל האינטגרציה של מושא הרכש שביצעת. ביסודו של דבר, אתה מעביר את המסר: "אלו הם הדברים שאני יודע לעשות, וזוהי מידת ההצלחה בה ביצעתי אותם".

זכור, כבר עברת את המבחן הראשון

אתה מתוח. אתה יושב בחדר הישיבות של ההנהלה בחברת נשיא החברה, מנהל הכספים שלה ועוד שני מנהלים בכירים. קח נשימה עמוקה וזכור שכבר עברת את המבחן הראשון, לרוב מבדק טלפוני. ואם זוהי משרה ברמה כזאת שהראיון הראשון שלך מתבצע מול ההנהלה הבכירה של החברה, אתה יודע שהם מעוניינים בך, אחרת הם לא היו מקדישים את זמנם כדי לראיין אותך. לכן, הכנס לראיון בידיעה כי הם כבר מעוניינים. היה בטוח בעצמך, אך אל תהיה גאוותן או יהיר.

טול את היוזמה

הראיון מתקרב לסיומו, ואילו אתה רצית לספר על הניסיון שלך בניהול שרשרת ההספקה. אך נושא זה לא עלה כלל לדיון בראיון. באחריותך להעלות אותו בשיחה. אתה יכול להעיר: "טרם נסיים, ברצוני לחלוק עמכם דבר נוסף אשר לדעתי הנו חשוב למשרה ולמידת התאמתי לארגון שלכם". אחר ספר את שהיה ברצונך לספר. עליך ליטול יזמה במהלך הראיון כדי להיות בטוח שיתאפשר לך למסור את כל המידע בעל החשיבות.

אין ספק כי ראיון העבודה הוא סיטואציה מלחיצה ולעיתים קרובות קשה; אך בו תלויים חייך המקצועיים. הגע לכול רעיון כשאתה יודע איזה מידע ברצונך למסור. שלוט בשלווה בראיון, כדי שתהיה בטוח שאתה מציג תמונה של ידע והצלחה, בעוד אתה מנסה לזכות בהצעת עבודה.

 

 

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה