ראיון עבודה שיגרתי שאינו שיגרתי

>

ראיון סטנדרטי, כמו הרבה דברים בחיים ניתן לחלקו לשלושה חלקים עיקריים:

חלק ראשון – ההצגה או הפתיח.

בחלק זה המראיין פותח ומציג את עצמו תפקידו ואת מקום העבודה, המראיין מספק פרטים אודות החברה ומוצריה ואף על הפרויקטים השונים במחלקות החברה וקצת על לקוחותיה. המראיין יסיים את דבריו בד"כ בתיאור התפקיד הנדרש.  (אין פה חוקיות ישנם מראיינים שאוהבים להרחיב וישנם שמעדיפים להגיע מהר יותר למרואיין ולעמוד את כישוריו).

לאחר מכן יפנה המראיין בנימוס למרואיין וישאל אותו פרטים אודותיו כגון: "ספר לי קצת על עצמך", בשלב זה חשוב להיות סולידי וצנוע, לדבר בצורה עניינית על התפקידים שבצעת במקומות העבודה האחרונים שלך. חשוב מאד לשים את הדגש על הפאן המקצועי. אין צורך לדקלם בע"פ את קורות החיים – המראיין כבר יודע אינפורמציה זו ובגללה זומנת לראיון, אך חשוב מאד להישאר קרוב למקור (לכתוב בקורות החיים). ניתן לשאול את המראיין איפה הוא מעדיף שנתמקד ונפרט יותר, זה טוב ליצירת אווירה של אינטראקטיביות. (לא מונולוג של המרואיין ודקלום עברו המקצועי).

 

חלק שני – הדיאלוג.

שיחה עניינית בין המראיין למרואיין

המראיין שואל שאלות ובודק את הידע המקצועי של המועמד. לעיתים השאלות עשויות להיות פרובוקטיביות וחודרניות, אך אל לנו להילחץ או להיפגע, יש לענות עניינית על כל שאלה.

(במקרים קיצוניים ניתן לענות "מטעמים אישיים אינני יכול/ה לענות על שאלה זו".)

בחלק זה גם המרואיין יכול להעלות שאלות ולהבהיר דברים שאינם ברורים לו אך השאלה צריכה להיות עניינית, לכן רצוי להתמקד בשאלות שאופיין מקצועי וקשורות לתפקיד בלבד.

 

חלק שלישי – סיכום, סוף הראיון.

בדרך כלל המראיין שואל את המרואיין אם יש לו מה להוסיף או לשאול. שאלה העשויה להראות תמימה מצד המראיין היא: "האם אנו יכולים להתחיל לעבוד כבר ממחר?"

אם אין אנו עובדים כרגע תשובה חיובית איננה בעיתית כלל, אך אם אנו עובדים יכול מאד להיות שהמראיין מבקש לבדוק כיצד אנו נוהגים ביחס לעזיבה של מקום העבודה הנוכחי. ולכן במקרה זה רצוי לענות באופן הבא: "אני רוצה לעזוב בצורה מכובדת את מקום העבודה הנוכחי שלי, אם מדובר על מקרה דחוף, אני אנסה להסתדר עם מקום העבודה שלי ולראות כיצד אוכל לתמרן בין שתי המשרות."

תשובה מעין זו תציג אותנו כמועמדים אחראים ביותר.

טיפ בנוגע לשאלת שכר.

לעולם לא נעלה את נושא השכר בראיון הראשון, אלה אם הנושא הועלה ע"י המראיין עצמו. והיה ויש בסיס להדברות נזומן לראיון נוסף. אותו מועמד המזומן לראיון נוסף ייקח בחשבון שהעניין רציני, וכנראה כאן יעלה נושא השכר והתנאים על סדר היום.

 

שליחת קורות חיים





שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה