ראיון שלישי בהייטק לסיכום השכר הכספי

>

"אושרנו תלוי במה שבראשנו ולא במה שבכיסינו"

ארתור שופנהאואר

כמעט בכל פעם שאנו מגיעים לסיכום השכר שלנו ולאחר שעברתנו את כל הראיונות, והתלאות… אנו נתקלים בשאלה "מה השכר שאתה חושב שמגיע לך?" או "לאיזה סכום את מצפה בסוף חודש…?"

תמיד תוקף אותנו החשש שאם נאמר סכום קטן… זה מה שנקבל או שבעצם יחשבו שאנו מעריכים את עצמנו נמוך.

ומנגד אם נאמר סכום גבוה הם "ייבהלו" ולא ירצו בכלל להעסיק אותנו ויחשבו שאנו מתנשאים וכו'…

  • מה עלינו לעשות במצב כזה?
  • מה אנו אמורים לבקש?

שאלות כאלה ורבות אנו שואלים עצמנו כאשר מגיע עניין השכר.

מסקרים לא פחות מכ 55% ענו לשאלה:

"אני עובד במקום העבודה בגלל השכר".

27% ענו לשאלה: "אני עובד במקום העבודה בגלל שאני אוהב לעבוד במקום העבודה שלי. הוא מעניין ואתגרי."

12% ענו שהם מחפשים סביבת עבודה נוחה וקירבה לבית.

6% ענו לשאלה "אחר".

אפשרות שכדאי לבדוק אם אתם מגיעים למשרה דרך חברת השמה, אתם יכולים לדרוש מחברת ההשמה לעשות תאום ציפיות שכר לפני שאתם מגיעים לראיון. חברות ההשמה כדרך קבע עונות, "אנו לא יודעים כמה הם משלמים, זה תלוי במועמד". תשובה זאת בהחלט לא תורמת. משום שכידוע לחברות יש תקציב מסוים עבור משרה ספציפית ואם תגיע "שרון סטון" לראיון כמהנדסת קשה להאמין שהם ישלמו לה כפול ממועמדת אחרת.

הטוב ביותר לפתור את שאלת השכר כאשר מקבלים תשובה לא עניינת מחברת ההשמה, היא לציין בפרופיל שהן שולחות בליווי קורות החיים שלכם את ציפיות השכר. במידה והלקוח של חברות ההשמה אינו עומד בטווח הכספי, הוא לא יזמן אותנו לראיון. מצב החוסך הרבה טרחה לשני הצדדים.

מניסיוננו אנו יודעים כי לעיתים קרובות אין לחב' ההשמה ידע בנוגע לשכר שישולם או שיוצע עבור המשרה. (יש להם טבלת שכר ממוצע שאינה מחייבת). יש חברות השמה שבדרך כלל מנוסים בעבודה עם החברה הספציפית, ייעודית ולכן ישנה איזו שהיא הערכה מה יהיה טווח השכר המקובל, אך חברות קטנות שהן לא ארגונים ציבוריים או חברות ממשלתיות גדולות, לעיתים רחוקות חושפות את השכר שהן יציעו בשלב כל כך מוקדם של התהליך.

לשליחת את קורות החיים פלוס הצעת השכר יש יתרון וחסרון. היתרון הוא כפי שמצוין – חיסכון בזמן עבור שני הצדדים אם טווח השכר אינו רלוונטי.

החיסרון הגדול הוא שיכול להיות שאנו חוסמים אפשרות שאולי תצא ממנה עבודה מתאימה. יצא לנו לראות יותר מפעם אחת איך אינטראקציה עם מעסיק שהתחילה בחוסר אמון שתצא מזה עבודה, באמת נגמרה בהעסקה וזאת מכמה סיבות:

מנקודת המבט של המעסיקים לפעמים הם חושבים שימצאו מועמד ברמת שכר X שעונה על הדרישות שלהם, ולכן אם בתחילת התהליך הם מקבלים אנשים עם ציפיות שכר גבוהות יותר הם ישללו אותם עם הסף, אבל אם כבר יוצא להם לפגוש מועמד אטרקטיבי שביקש יותר כסף אז לפעמים הם משנים את ההחלטה. לא משלמים 2X אבל בהחלט מעלים טווח שכר.

מנקודת המבט של המועמד, הרבה פעמים מראש אנחנו מגדירים לעצמנו טווח שכר בתור קריטריון, אבל בפועל החלטה אם לקחת עבודה מסוימת או לא מורכבת מהרבה גורמים – גם יש תנאים שקשורים לתגמול אבל לא מגולמים בשכר ברוטו.

למשל ארגון שמשלם עבור שעות נוספות, מפריש כסף לקרן השתלמות, וכו', ויש נושאים שקשורים לעבודה עצמה, לתרבות הארגונית, שעות עבודה, קרבה לבית וכו'.

לדעתי רק במקרים ספציפיים מאוד כדאי למסור ציפיות שכר עוד לפני שמגיעים לראיון בעיקר במקרים שעל פניו נשמע שהעבודה ברמה פחותה ממה שמחפשים ו/או מאוד רחוק להגיע לראיון. בכל יתר המקרים כדאי, למרות התסכול שבעניין, להגיע לראיון ראשוני ולראות מה קורה.

נכון אנו ממש לא אוהבים לתת תשובה בשלבים ראשונים של תהליך ואנו אומרים משהו כללי, שזה תלוי בסה"כ התגמול, ושאנו משוכנעים שישלמו. מרבית הפעמים זה לא עוזר והם מתעקשים לקבל תשובה, אז כדאי לתת טווח שכר – שהמספר הנמוך קצת יותר גבוה מהמינימום שרלוונטי לגבי, והמספר הגבוה נמצא בגבול העליון של מה שנראה לי סביר אבל לא מופרך. הסיבה לכך היא שגם אם ירצו לתת לי את המינימום שלדעתם מתאים, עדיין יהיה בטווח שציינתי…

נכון, שאנו בד"כ לא יודעים בדיוק עד כמה קשה העבודה שמצפה לנו.

נכון, שאנו לא יודעים כמה מאמץ והשקעה העבודה דורשת ממני… נכון, שבראיון אומרים בערך את סוג העבודה וכו'…

אך בפועל ובשטח זה יכול להיות שונה לחלוטין…
אי לכך הרבה מחפשי עבודה נוהגים לענות ככה:  "אני לא נוהג לומר מה השכר שמגיע לי מכיוון שאתה המעסיק שלי ואתה אמור לדעת מה סוג העבודה כמה מאמץ וזמן היא דורשת האם יש המון שעות עומס וכו'…"

ולכן רק אתה תוכל להעריך מה השכר שאקבל… ואז כשתגיד לי אותו אקח יום לחשוב על זה ואחזיר לך תשובה אם השכר מתאים לי או לא…

תשובה זו היא תשובה גרועה, ובתשובה כזו יש בה בעייתיות מסוימת… משום אנו לא ממש יודעים מה צפיות השכר שלנו מעבודה כזו או אחרת מכיוון שזה נורא תלוי במה עושים בעבודה בדיוק, כמה ומה זה דורש מאיתנו כעובדים, מה ההטבות הנוספות שישנם וכו'.. ואת זה לא ממש אומרים בראיון.

במידה ובראיון מתעקשים פעם נוספת איזה סכום אתם מבקשים?

אפשר לענות בצורה זו ידוע לי שלתפקיד x נותנים כיום שכר x , עם זאת הניסיון שלי… (במידה ויש לך ניסיון) ועם ההשכלה שלי… (במידה ויש לך השכלה רלוונטית למשרה) יכולים לשפר משמהותית את גובה השכר. ולסיום ניתן לומר כמובן שברגע שאוכיח את עצמי אני מאמין שאתוגמל ע"י חברתכם…"

 

אלגנטית ועניינית.

מי שעובד לדוגמא במכירות, יצור וכו', תחומים שהתגמול הוא לפי ביצוע אז אולי באמת יותר קשה להעריך מה תהיה ההשקעה וככה "לתמחר" איזה משכורת רוצים.

בכל המשרות שהשכר משולם לפי היקף משרה (שעות / חודשי וכו'), אפשר מראש לדעת כמה שעות יהיה צריך להשקיע, מה העבודה וכו'.

לפעמים מעסיקים רבים רואים פגיעה באגו שלהם בכך שהם צריכים לומר את השכר ובטח רובם לא אוהבים את התשובה של תן לי הצעה ואני אחזור אליך… הם אוהבים להרגיש שרודפים אחריהם ולא להיפך ולא אוהבים להיות בעמדת חולשה לכן לפעמים כדאי "למחול על כבודכם" ולנסות למצוא את האינטראקציה ששומרת על הכבוד של המעסיק ושלנו, מו"מ בין שווים.

 

טיפ: אם אתם לא יודעים מה המשכורת במקצועכם היום. ההצעה היא לברר ראשית את הממוצע ובראיון לדרוש את הסכום הנ"ל. כ"כ קחו בחשבון שאם הסכום הנ"ל לא יהיה מקובל על המראיין, כדאי לכם להתפשר ולרדת כמעה ובתנאי שאותה פשרה תהא לתקופת הניסיון בלבד (3 חודשים לערך) ולאחר, אם הכל ילך כשורה, לדאוג שיתנו לך העלאה.

 

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים

לא כל המשרות שלנו מופיעות באתר אז שלח/י קורות חיים ואנו נחזור אליך בהקדם – מה איכפת לכם? מקסימום, תקבלו הצעה טובה לעבודה.


* שדה חובה